poniedziałek, 10 września 2012

Jak wrócić do formy po porodzie cz I, czyli regeneracja skóry.To pytanie zadaje sobie wiele kobiet … ja też będąc w szpitalu gdy spojrzałam na swoje ciało zaczęłam się nad tym zastanawiać.
Zacznę jednak od początku.
Pięć miesięcy temu urodziłam synka (poród naturalny).
Zawsze byłam raczej szczupła i gdy zobaczyłam, że mój brzuch po porodzie wygląda tak jakbym była w piatym miesiącu … to nie byłam zadowolona.
Dlatego pamiętając o tym jak sama czułam się po porodzie mam kilka rad dla przyszłych mam ;) i nie tylko ;)

Dla tych dziewczyn, które są w ciąży:
- dbajcie o skórę regularnie już od pierwszych miesięcy ciąży (wystarczy zwykła oliwka i regularne peelingi – jeżeli skóra będzie dobrze nawilżona i elastyczna szybciej dojdzie do siebie),
- pijcie dużo wody to pomoże skórze od środka
- dbajcie o swoją dietę już w ciąży (wystarczy nie objadać się słodyczami i Fast fordami)
- dużo spacerujcie, pływajcie, ćwiczcie jogę (jeżeli nie ma przeciwwskazań do wysiłku fizycznego),

Zdaję sobie sprawę, że te kilka podpunktów nie jest tak proste do wykonania, ale naprawdę można.
Ja słodyczomaniaczka do kwadratu dałam radę ograniczyć słodycze – nie rezygnowałam bo w końcu i tak bym się nimi obżarła, ale naprawdę ograniczyłam.
Ruch w ciąży bardzo mi pomagał  - czułam się lepiej i dobrze spałam po lekkim wysiłku.
Do picia wody po prostu się zmuszałam, a dbanie o skórę to dla mnie przyjemność.

Teraz gdy już dacie radę w mniejszym lub większym stopniu zastosować się do powyższych rad oczekujcie porodu i wtedy…. dopiero się zacznie.
Łatwo nie będzie bo zmęczenie, stres i nadmiar obowiązków,a jeżeli to pierwsze dziecko to wszystko nas zaskakuje, ale da się przeżyć ;)

Po porodzie (ogólnie):

- nie załamujcie się zmianą jaka zaszła w Waszych ciałach przecież każda z nas to przechodziła lub będzie
- spróbujcie zaakceptować obecny stan w jakim jest Wasze ciało i pamiętajcie, że przecież to tylko czasowa zmiana
- dużo śpijcie (mieszkanie w pierwszym okresie po porodzie wcale nie musi lśnić  - ważniejsza jest wyspana mama pełna sił)
- korzystajcie z pomocy babć, sióstr, angażujcie męża, a w tym czasie zajmijcie się sobą,
- przy karmieniu piersią większość kobiet bardziej zwraca uwagę na swoje menu (wcale nie musicie jeść dużo więcej ja jadłam tyle co zawsze i z pokarmem było ok.)
- picie wody przy karmieniu to podstawa,


Jak może wyglądać skóra po porodzie:

- może być sucha,
- łuszcząca,
- z wyraźna utratą elastyczności i jędrności

Jeżeli zamierzacie karmić piersią to specjalistyczne zabiegi odkładamy na okres po zakończeniu karmienia.
W takim przypadku jeżeli skóra jest wyjątkowo sucha można zastosować balsamy i produkty do kąpieli natłuszczające (często dedykowane dla osób z atopowym zapaleniem skóry, dla skóry wrażliwej), np.: oilatum, emolium, oilan, balneum, itp. Takie preparaty znajdziecie w aptekach.
Dobrze jest je stosować w okresie 1-3 miesięcy po porodzie w zależności od stanu skóry, często są to preparaty które mogą uzywać również niemowlaki więc możemy się dzielić kosmetykami z naszym maleństwem.
Kiedy już zauważymy, że skóra odzyskała nawilżenie warto przerzucić się na oliwkę (taka dla dzieci ) do pielęgnacji ciała i stosować preparaty ujędrniające przeznaczone specjalnie dla mam ;) Wtedy będziecie miały pewność, że kosmetyki zostały przetestowane i nie zaszkodzą maleństwu.
Uwaga: Przy stosowaniu produktów ujędrniających do biustu dla mam najlepiej aplikować je około  2 godz. przed karmieniem i dla bezpieczeństwa dziecka przed karmieniem przetrzeć okolice brodawek wacikiem nasączonym wodą,aby zmyć resztki preparatu ze skóry.
DO naszwj regularnej pielęgnacji dołączamy peelingi i natryski wodą (na przemian ciepło-zimne).
Po zakończeniu okresu połogu i konsultacji z lekarzem o ile będziecie miały siłę i ochotę (o to niestety trudno) można dołączyć lekkie ćwiczenia fizyczne (znajdziecie ich pełno w internecie i prasie).
To zupełnie Wam wystarczy jeżeli chodzi o pielęgnację skóry, a i to na początek może być wyzwaniem bo po prostu możecie nie mieć na tak podstawowe czynności siły …ale w końcu mamy mężów i inne osoby, które z chęcią na chwilę zajmą się maleństwem więc można tego czasu troszkę dla siebie wykombinować.
Każda skóra jest  inna i o tym warto pamiętać jednak taka pielęgnacja przyda się każdej karmiącej mamie i stworzy doskonałą podstawę do intensywnego ujędrniania po okresie karmienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty